Hirurgija kila prednje-bočnog trbušnog zida

Prosečno vreme čitanja 4 minuta

Spec. dr med. Ilija Golubović

Kila (hernia, bruh) predstavlja kesasto izbočenje u predelu prednje-bočnog trbušnog zida u koje mogu da uđu i uklješte se organi trbušne duplje. Najčešće mesto javljanja kila je u predelu slabih tačaka prednje-bočnog trbušnog zida, te se tako razlikuju:

  1. Ingvinalna (preponska) kila – manifestuje se kao izbočenje u preponi,
  2. Femoralna (butna) kila – manifestuje se kao izbočenje u gornjem delu butine sa unutrašnje strane;
  3. Umbilikalna (pupčana) kila – manifestuje se kao izbočenje u predelu pupka;
  4. Epigastrična kila – manifestuje se kao izbočenje u predelu srednje linije iznad pupka;
  5. Postoperativna kila – manifestuje se kao izbočenje u predelu ožiljka od prethodnog operativnog zahvata; itd.

Simptomi

Pacijenti se najčešće javljaju lekaru nakon što uoče izbočenje u predelu trbuha, često vezano za fizički napor, i bol koji je prisutan u tom predelu. 

Simptomi su najizraženiji pred kraj dana (dnevni napori, stajanje, hodanje), a povlače se tokom noći, kada pacijent miruje. Veoma je važno da se simptomi kile primete na vreme kako bi se sprečile moguće komplikacije.

Kako se dijagnostikuje kila

Pregled podrazumeva razgovor sa hirurgom, to jest uzimanje anamneze, i nakon toga sledi klinički pregled. Pregled hirurga se vrši u ležećem položaju, kao i u uspravnom stavu pacijenta.

Kila se leči isključivo operacijom, tako da ne postoje lekovi ili pomagala koji mogu dovesti do izlečenja.

Operativno lečenje kile

Operacija kile u poliklinici Dr Nikolić podrazumeva vraćanje struktura u njihov anatomski položaj i ojačavanje slabog mesta, to jest mesta nastanka kile na trbušnom zidu, plasiranjem mrežice

Savetuje se svim pacijentima operativno lečenje čim se dijagnostikuje kila kako bi se sprečile moguće komplikacije – uklještenje kile. Do uklještenja kile dolazi kada se kilni otvor (kilna vrata) zatvori i izgubi elastičnost, pa sadržaj kilne kese (deo trbušnih organa) ne može da se prirodno vrati u trbušnu duplju.

Priprema za hiruršku operaciju je ključni deo procesa i obuhvata nekoliko ključnih koraka.

Prvo, pacijent dolazi na hirurški pregled kako bi se postavila dijagnoza i razgovaralo o potrebi za operacijom. Hirurg će pružiti detaljne informacije o samoj proceduri i razmotriti pacijentovu medicinsku istoriju, uključujući prethodne bolesti, alergije i trenutne lekove.

Nakon toga, pacijent se upućuje na anesteziološki pregled i pregled specijaliste interne medicine – kardiologa, kako bi se procenilo zdravstveno stanje i funkcija organa. 

Preoperativna priprema pruža detaljne instrukcije o pripremi za operaciju, uključujući ograničenje unosa hrane i tečnosti pre operacije. Takođe, pacijent će biti upućen da prekine uzimanje određenih lekova koji bi mogli povećati rizik od krvarenja tokom operacije.

Hirurško lečenje svih vrsta kila u poliklinici Dr Nikolić izvodi tim hirurga sa višedecenijskim iskustvom iz ove oblasti uz pomoć pouzdanih anesteziologa. Najčešće se ovaj vid hirurgije izvodi kao jednodnevna hirurgija, dakle pacijent istog dana kada je operisan napušta kliniku.

Nakon što su sprovedeni svi koraci pripreme, pacijent će dobiti informacije o postoperativnoj nezi i o tome šta da očekuje nakon operacije, uključujući vreme oporavka i moguće komplikacije. 

Priprema je od suštinskog značaja kako bi se obezbedila bezbednost i uspešnost hirurške procedure, i pacijent treba pažljivo pratiti sve instrukcije i postaviti željena pitanja lekaru kako bi se bolje razumeo proces i bio spremniji za operaciju.