Spirometrija

Šta je spirometrija i kome je namenjena?

Spirometrija je najosnovnija dijagnostička metoda kod pacijenata sa bolestima pluća. Neinvazivna je i rutinska, mogu da je rade i stariji i mlađi pacijenti kod kojih posumnjamo da boluju od nekog akutnog ili hroničnog plućnog oboljenja.

Kod svakog pacijenta koji kašlje, koji ima osećaj nedostatka daha, teskobu u grudima, ili pak čujno i otežano diše, treba uraditi ovu dijagnostičku pretragu.

Šta meri spirometrija?

Pomoću spirometrije ispitujemo funkciju disanja, tj. određujemo kapacitet i volumen vazduha koji udišemo i izdišemo. Merimo njihove vrednosti kroz procente i mililitre, i na taj način otkrivamo da li postoji neka prepreka u protoku vazduha kroz disajne puteve.

Pored brojeva koji nam mogu ukazati na neki poremećaj disajne funkcije, spirometrija daje informaciju preko tzv. „krivulje protok-volumen“ o nivou opstrukcije, tj. gde se dešava suženje disajnih puteva – da li u malim ili velikim disajnim putevima.

Koje bolesti pluća se otkrivaju spirometrijom?

Mnoga oboljenja pluća, koja mogu biti bez manifestnih simptoma i godinama prisutna kod pacijenta, otkrivaju se putem spirometrije. Najčešće su to bolesti pluća sa opstrukcijom disajnih puteva.

Opstrukcija se manifestuje:

  • Kašljem
  • Šištanjem u grudima
  • Osećajem teskobe i gušenja
  • Zamaranošću

Može da bude i asimptomatska. Najčešća oboljenja sa opstrukcijom disajnih puteva su astma kod dece i odraslih, kao i hronična opstruktivna bolest pluća (HOBP) koja se javlja kod pušača, ali i kod profesionalne izloženosti respiratornim iritansima.

Pušenje i rizične grupe

S obzirom na to da je pušenje cigareta i dalje masovna navika kod mlađe i starije populacije pacijenata, značaj spirometrije za otkrivanje bolesti u ranoj fazi kod pušača je nemerljiv. Takođe, u ekspanziji su i respiratorne alergije, među kojima je najbitnija astma povezana sa alergijom na jedan ili više inhalacionih ili nutritivnih alergena.

Bronhodilatatorni test – Reverzibilna ili nepovratna opstrukcija?

Pomoću tzv. bronhodilatatornog testa, u sklopu spirometrijskog ispitivanja, možemo zaključiti:

  • Da li se radi o fiksnoj (nepovratnoj) opstrukciji disajnih puteva
  • Ili je ta opstrukcija reverzibilna (povratna)

Ovo je veoma bitno da bismo se opredelili za adekvatnu terapiju, koja je najčešće lek unet putem inhalacije.

Restriktivna oboljenja pluća

Kod oboljenja pluća koja dovode do tzv. restrikcije, tj. smanjenog kapaciteta pluća, spirometrija ima veliki značaj. U eri nakon COVID-19 pandemije, često nailazimo na oštećenja pluća praćena restrikcijom, uz simptome kao što su zamor, otežano disanje i suv kašalj. To su bolesti povezane sa fibrozom plućnog tkiva, bilo da su posledica preležanog plućnog oboljenja ili osnovnog oboljenja, najčešće nepoznatog uzroka.

Kako se izvodi spirometrija?

Sama tehnika izvođenja spirometrije je jednostavna, brza i bezbedna. Pacijent diše na usta kroz cev povezanu sa aparatom. Od njega se zahteva da maksimalno udahne i izdahne vazduh, čime se mere kapaciteti i volumeni koje uređaj očitava.

Postoje li ograničenja za spirometriju?

Nema značajnijih ograničenja kod izvođenja ove dijagnostičke tehnike, a lekar specijalista vodi ceo postupak od početka do kraja ispitivanja.

Cena spirometrije

Molimo vas da proverite cene usluga na stranici Cenovnik zbog mogućih izmena ili neslaganja usled ažuriranja cena. Hvala!

Spirometrija cena – 3300