Preoperativna priprema pacijenta je širok pojam, od pripreme koja se izvodi nekoliko dana pre zakazane intervencije, sve do pripreme koja se obavlja neposredno pre intervencije.
Po Zakonu Republike Srbije anesteziolog je jedini specijalista koji može da pruži uslugu “davanja” anestezije.
Od velikog je značaja da se ispoštuje svaki korak u pripremi za intervenciju.
Prvi korak je anesteziološka ambulanta.
U anesteziološkoj ambulanti se pacijent upoznaje i sreće sa lekarom koji će mu pružati uslugu davanja anestezije.
Pregled anesteziologa ima određene specifičnosti, jer najveći deo predstavlja razgovor sa pacijentom.
Razgovor pacijenta i anesteziologa
Tom prilikom se postavljaju pitanja o eventualnom postojanju alergija na hranu, lekove, konvencionalne alergene i ostale substance.
Pored toga, poželjno je da pacijent sa sobom ima medicinsku dokumentaciju o drugim bolestima koje leči, kao i podatku o aktuelnim lekovima koje koristi, jer mnogi lekovi stupaju u interakciju sa anesteticima i mogu dovesti do manjih ili većih neželjenih efekata.
Zadatak anesteziologa je da pažljivo i detaljno prouči svu dokumentaciju i da uz pomoć podataka koje dobije od pacijenta, napravi plan daljeg uzimanja lekova do hirurške intervencije, da odredi dozu i vrstu anestetika koje će koristiti i da sve to pomno i detaljno objasni pacijentu.
Na taj način sami pacijenti bivaju upoznati sa procedurama koje ih očekuju, što mnogima pomaže da se psihički rasterete i opuste.
Značajni su i podaci o ranijim iskustvima sa primenom anestezije i eventualnim neželjenim efektima i komplikacijama, kako bi se primenom nekih lekova i metoda one izbegle ili bar ublažile.
Fizikalni pregled anesteziologa
Nakon razgovora sledi kratak fizikalni pregled pacijenta – merenje vitalnih parametara (krvni pritisak, broj srčanih otkucaja i broj respiracija, saturacija krvi kiseonikom i telesna temperatura), auskultacija srca i pluća i prošireni pregled prema proceni samog anesteziologa.
Na kraju pregleda, pacijent dobija jasna uputstva (usmeno i pismeno) o lekovima koje treba eventualno izostaviti na određeni broj dana i o dužini takozvanog “fastinga”, odnosno perioda za koji ne treba da se uzima nikakva hrana i tečnosti.
U izradi sadržaja učestvovao je Spec. dr med. Jovanović Nenad.