Icon

Anesteziološka ambulanta

Sama reč anestezija doslovno znači “bez osećaja, bez bola”. 

Anestezija je od velikog značaja, kako za lekare, tako i za pacijente, jer omogućava komfor lekaru da što preciznije i što bezbednije izvede planiranu intervenciju, a ujedno  pomaže pacijentu da kroz proceduru prođe bez neprijatnih sećanja, bola i bilo koje druge vrste nelagodnosti. 

Pacijenti su često uplašeni jer je većini ljudi sama intervencija nepoznanica i sam susret sa belim mantilom može izazvati određenu dozu straha. 

Zbog toga je uloga anesteziologa veoma značajna, jer zajedno sa pacijentom prolazi kroz ceo proces pripreme, izvođenja intervencije i praćenja stanja pacijenta do otpusta kući.

Anestezija

Da pođemo od toga šta je zapravo anestezija.

Anestezija je medicinska procedura koja se koristi kako bi se postigla privremena bezbolnost i gubitak svesti tokom hirurških zahvata, dijagnostičkih procedura i drugih medicinskih intervencija.

Ova procedura obuhvata primenu različitih anestetika kako bi se smanjio ili u potpunosti uklonio osećaj bola i neugodnosti tokom medicinskog tretmana.

Anestezija je od suštinskog značaja jer omogućava lekarima da obavljaju hirurške intervencije i dijagnostičke testove na pacijentima bez nepodnošljivog bola i stresa.

Vrste anestezija

Anestezija se deli na opštu, regionalnu i lokalnu anesteziju. 

Opšta anestezija

Opšta podrazumeva potpunu kontrolu nad pacijentovim telom, što se postiže uz pomoć lekova iz grupe sedativa, hipnotika, opijatnih analgetika i mišićnih relaksanata (datih preko vene ili inhalaciono, preko udahnutog vazduha). 

U ovom tipu anestezije pacijent ne može da diše bez aparata za anesteziju (“mašine za disanje”), svest se gubi skoro do nivoa kome, a vitalni parametri (rad srca, disanje, temperatura, kao i funkcija svih ostalih organa) su pod kontrolom i vođstvom anesteziologa. 

Opšta anestezija se izvodi za veliki broj opsežnih i dugotrajnih hirurških intervencija.

Regionalna anestezija

Regionalna anestezija podrazumeva primenu injekcija u određeni deo tela i to u blizini velikih nerava ili kičmene moždine.

Time određeni deo tela postaje neosetljiv na bol.

Pacijent je uglavnom u potpunosti budan ili se regionalna anestezija može kombinovati sa analgosedacijom, po proceni anesteziologa.

Lokalna anestezija

Lokalna anestezija se postiže lokalnim aplikovanjem anestetika, u vidu gela, masti, spreja, ili injekcije.

Kao što samo ime kaže, daje se lokalno, direktno u područje hirurškog rada.

Koristi se za izvođenje malih hirurških intervencija ili kao priprema za neke dijagnostičke procedure.

Najčešće je aplikuje sam hirurg u sterilnim uslovima.

Analgosedacija

Analgosedacija (takođe poznata kao svestrana anestezija) nije klasična vrsta anestezije kao što su opšta, regionalna ili lokalna anestezija.

Umesto toga, analgosedacija je kombinacija analgetika (lekova protiv bola) i sedacije (umirivanja), koja se koristi kako bi se postigao efekat gubitka bola i smanjenja anksioznosti pacijenta tokom medicinskih procedura, posebno tokom dijagnostičkih ili terapijskih procedura koje se ne izvode pod opštom anestezijom.

Analgosedacija je vrsta anestezije kratkotrajnog tipa u toku koje je pacijent opušten, pospan ili uspavan i oslobođen bolnih senzacija.

Analgosedacija omogućava pacijentima da budu budni i svesni tokom procedure, ali sa minimalnim osećajem bola i straha.

Lekar obično primenjuje odgovarajuće lekove putem intravenske infuzije kako bi postigao ovaj efekat.

Važno je napomenuti da pacijenti pod analgosedacijom nisu potpuno nesvesni, za razliku od opšte anestezije, i mogu odgovarati na instrukcije lekara tokom procedure.

Dakle, analgosedacija se koristi za postizanje udobnosti i minimalnog bola tokom medicinskih procedura, ali se ne smatra tradicionalnom anestezijom.

Gde se sve primenjuje

Analgosedacija u Poliklinici Nikolić se primenjuje u gastroenetrologiji, pulmologiji i kod malih hirurških intervencija. U gastroeneterologiji ima široku primenu za endoskopske procedure, kao što su: rektoskopija, gastroskopija i kolonoskopija

U pulmologiji se koristi za izvođenje bronhoskopije (endoskopski pregled plućnog stabla).

Analgosedacija se koristi za izvođenje malih i manjih hirurških intervencija: operacije ingvinalne kile, operacija hemoroida, analnih fisura i polipektomija.

Anesteziolog i edukovano medicinsko osoblje, prati vitalne parametre i sveukupno stanje pacijenta od dolaska na polikliniku do samog otpusta.

Po dolasku na kliniku ponovo se obavlja kraći intervju i fizikalni pregled, nakon čega sledi postavljanje pacijenta na sto za dijagnostičku ili hiruršku intervenciju i plasiranje intravenske kanile, preko koje se daju anestetici. 

Na nadlanicu jedne ruke (obično leve) postavlja se manžetna za merenje krvnog pritiska, dok se na prstu ruke (obično kažiprstu) postavlja “štipaljka” za merenje saturacije krvi kiseonikom. Na ulazu nozdrva se stavljaju dve male cevčice koje su povezane sa izvorom kiseonika iz boce.

Tek nakon svih ovih procedura i provera, počinje se sa davanjem anestetika i pacijent se uvodi u stanje analgosedacije.

Anestezija nosi određeni rizik, ali je uz prisustvo iskusnog anesteziologa i edukovanog medicinskog osoblja opasnost po pacijenta svedena na minimum.

Pojava alergijskih reakcija se može predvideti i sprečiti u određenoj meri, ali se često alergija može javiti i bez podataka o ranijim reakcijama, kao i na lekove i supstance na koje pacijent do tog momenta nije bio alergičan. 

Sala u kojoj se obavlja dijagnostička procedura ili hirurška intervencija opremljena je tzv. “Anti-šok terapijom”. To su lekovi, sredstva i materijali koji služe kao prva pomoć pri nastanku ovih životno ugrožavajućih situacija.  

Iskustvo anesteziologa

Iskustvo anesteziologa je od suštinskog značaja jer se bavi pružanjem anestezije pacijentima pre, tokom i posle operacija ili drugih medicinskih procedura.

Iskusni anesteziolozi imaju duboko razumevanje farmakologije, pacijentovih potreba i sigurnosnih protokola, što doprinosi boljem upravljanju anestezijom, smanjenju rizika i bržem oporavku pacijenata.

Na našoj klinici radi tim stručnjaka na čelu sa anesteziolozima Doc. dr Mlađanom Golubovićem, Spec. dr med. Velimirom Ilićem kao i Spec. dr med. Jovanović Nenadom, koji će se pobrinuti da sve intervencije koje obavljate u našoj ili na drugoj klinici prođu pre svega bezbedno i bezbolno.

U izradi sadržaja učestvovao je Spec. dr Jovanović Nenad.

Cene usluga

Molimo vas da proverite cene usluga na stranici Cenovnik zbog mogućih izmena ili neslaganja usled ažuriranja cena. Hvala!

Specijalistički pregled anesteziologa cena – 5000

Pogledajte sve cene usluga anesteziološke ambulante OVDE

Stručni tim

Doc. dr Mlađan Golubović

anesteziolog

Spec. dr med. Velimir Perić

anesteziolog

Spec. dr med. Nenad Jovanović

anesteziolog