Blog

Depresija – sve što treba da znate o vrstama, simptomima, lečenju i trajanju

 Šta je depresija? Depresija (lat. depressio) je složen mentalni poremećaj raspoloženja koji se klinički definiše kao dugotrajno prisustvo emocionalne patnje, snižene energije, gubitka interesovanja i poremećaja osnovnih psihofizičkih funkcija, poput sna, apetita i koncentracije. U stručnom smislu, depresija spada u grupu afektivnih poremećaja, a osnovna karakteristika je trajno sniženo raspoloženje koje značajno narušava svakodnevno funkcionisanje …

Pročitaj više...

Anksioznost: simptomi, lečenje i kako je pobediti

Šta je anksioznost? Anksioznost predstavlja prirodnu emocionalnu reakciju našeg tela na stres, strah, neizvesnost, potencijalnu opasnost. Kao što svaki strah nije nužno anksioznost, tako ni svaka anksioznost nije poremećaj već trenutno stanje izazvano nekim spoljašnjim faktorima. Kada bismo grubo podelili simptome anksioznosti, u fizičke simptome spadaju glavobolja, nesanica, ubrzano lupanje srca, neprijatan osećaj u stomaku …

Pročitaj više...

Migrena – Sve što treba da znate o simptomima, uzrocima i lečenju

Šta je migrena Migrena je česta onesposobljavajuća primarna glavobolja, koja se odlikuje ponavljanim atacima, praćenim, ponekad, neurološkim (kao što je aura) i sistemskim (mučnina, nešto ređe povraćanje) fenomenima koji dovode do značajne onesposobljenosti. Migrenu od drugih primarnih i sekundarnih glavobolja razlikuje klasičan skup simptoma koji obuhvata: Migrena može trajati od nekoliko sati do nekoliko dana …

Pročitaj više...

Hronična Bubrežna Slabost – Uzroci, Simptomi, Dijagnoza i Lečenje

Šta je hronična bubrežna slabost? Hronična bubrežna slabost je postepeno oštećenje funkcije bubrega koje traje najmanje tri meseca i koje se može manifestovati promenama u analizama krvi ili promenama u nalazu mokraće. Ona je trajna, ireverzibilna i progresivna, tako da kod nekih pacijenata može da dovede do terminalne hronične bubrežne slabosti kada je potrebno lečenje …

Pročitaj više...

Hirurgija kila prednje-bočnog trbušnog zida

Kila (hernia, bruh) predstavlja kesasto izbočenje u predelu prednje-bočnog trbušnog zida u koje mogu da uđu i uklješte se organi trbušne duplje. Najčešće mesto javljanja kila je u predelu slabih tačaka prednje-bočnog trbušnog zida, te se tako razlikuju: SIMPTOMI KAKO SE DIJAGNOSTIKUJE KILA OPERATIVNO LEČENJE KILE Simptomi Pacijenti se najčešće javljaju lekaru nakon što uoče …

Pročitaj više...

Psihologija, psihoterapija i psihijatrija – Razlike i sličnosti

U oblasti mentalnog zdravlja postoje različite grane i pristupi koji se bave unapređenjem i poboljšanjem psihičkog stanja, kao i rešavanjem problema koji imaju uticaj na mentalno zdravlje.  Razumevanje sličnosti i razlika između psihologije, psihoterapije i psihološkog savetovanja, psihijatrije i neuropsihijatrije može pomoći pacijentima da se lakše odluče za pravi vid podrške. Na našoj klinici postoji …

Pročitaj više...

Centar za lečenje venskih oboljenja i hroničnih rana Poliklinike Nikolić

Proširene vene Šta su proširene vene Varikozitet odnosno proširene vene je pojava koja se manifestuje kao vidljiva proširenja na venama, obično na nogama, koje često formiraju isprepletene obrasce na površini kože. Simptomi proširenih vena Varikozne vene mogu uzrokovati nelagodnosti poput bolova, otoka, umora i osećaja težine u nogama. U ozbiljnijim slučajevima, mogu dovesti do komplikacija …

Pročitaj više...

Test ličnosti – šta je i kako se radi, šta oktriva i koje vrste testova postoje

Psihološko testiranje predstavlja proces u kome se pomoću psiholoških testova procenjuju različiti aspekti psihičkog funkcionisanja, kao što su intelektualne i kognitivne sposobnosti, razna emocionalna stanja, način ponašanja i reagovanja u određenim situacijama.  Ovi testovi mogu biti standardizovani i omogućavaju poređenje rezultata sa referentnim grupama, čime se dobija precizna procena individue u odnosu na druge ljude.  …

Pročitaj više...

Odnos roditelja i adolescenata – Komunikacija i rešavanje konflikta

Šta je adolescencija? Adolescencija  je period tranzicije iz detinjstva u period odraslosti, u kome jedinka treba da ispuni niz razvojnih zadataka.  Adolescencija i pubertet nisu isto.  Pubertet je skup fizičkih i fizioloških promena vezanih za polno sazrevanje i maturiranje reproduktivnih funkcija, dok je adolescencija širi pojam od puberteta i podrazumeva promene koje se dešavaju u …

Pročitaj više...

Geštalt terapija – Savremeni pristup psihodijagnostici i terapiji 

Šta je Geštalt psihoterapija? Geštalt terapija je pravac u psihoterapiji koji se bavi svesnošću naših emocija, misli i telesnih doživljava ovde i sada. Ta svesnost nam omogućava da delujemo u skladu sa svojim potrebama i da izbegnemo sukobe unutar nas samih. Filozofija geštalta je umetnost življenja sa svim onim što jesmo, sa svim onim što …

Pročitaj više...